Klubbar

Småland/Öland/Gotland        
Alvesta Junction Line Dancers   Alvesta  

http://www.ajld.se/

Astu Stompers   Gotland   http://www.astustompers.nu
Bodafors Linedance   Bodafors  

http://bodafors.linedance.googlepages.com/home

Country Cowboys   Växjö  

http://www.countrycowboys.se

CountryRoad 22   Mönsterås  

http://www.cr22.se/

Cowboys & Angels   Jönköping   http://www.cowboysandangels.se
Crazy Kickers   Nässjö   http://www.crazykickerz.snabber.se
Crazy Stompers   Växjö   http://www.crazystompers.se
Crystal Dancers   Nybro    
Elme Dance on Line   Älmhult    
Fancyfeet   Anderstorp   http://www.fancyfeet.se
Highland Grand Dancers   Vetlanda   http://www.hgd.se
Lucky Linedancers   Nässjö   http://www.luckylinedancers.se
Linköping Linedancers   Linköping   http://www.linkopinglinedancers.se/
Oskarshamns Linedancers   Oskarshamn   http://hem.passagen.se/oskarline
Ostkantens Linedacers   Kalmar   http://www.ostkanten.com
Unicorn dancers   Västervik   http://www.unicorndancers.se
Razzle Boots   Sävsjö   http://www.razzleboots.snabber.se/
The Puzzle   Mullsjö   http://www.thepuzzle.info.se/
Windmill Dancers   Böda Öland    
         
Skåne        
Burn Valley       http://www.burnvalley.tk
Ringlake Linedancers   Hörby   http://www.geocities.com/ringlakeld/?200521
Saloon Crew       http://www.salooncrew.nu
         
Västra Götaland        
LineUp4Dance   Göteborg   http://www.lineup4dance.se
Mariestads Linedancers   Mariestad   http://www.mariestadslinedance.com
Carinas Linedance       http://www.carinaklaar.dinstudio.se/
         
Östergötland        
         
Värmland        
Wermlands CountryLinedancers   Värmland   http://www.wcl.nu

 

Regionala organisationer

Norrland http://www.linedanceinorr.com
Skåne, Småland http://www.sydostalliansen.net
Stockholm http://www.linedanceforum.se
Värmland http://www.wcl.nu/
Östergötland http://www.smalltowncowboys.se
   
DSF http://www.danssport.org/web/index.asp?page=365
World Country Dance Federation http://www.worldcdf.com
World Dance Masters http://www.worlddancemasters.co.uk

 

Återkommande evenemang

High Chaparal Hillerstorp http://www.highchaparral.se/default.asp?P=1
HSLD Mullsjö http://www.hsld.se
Ydre Countryfestival Ydre (Småland) http://www.ydrecountryfestival.se
Böda Dance Resort Böda Öland http://www.bodabaden.se

 

Koreografer

Koreograf Website Favoritdans

Dee Musk

http://www.deemusk.com/

Karen Hunn

Alan Birchall

http://www.alanbirchall.com/

Somebody Like You

Alison Biggs & Peter Metelnick

http://www.linedance.biz/loadme.html

Push The Button

M.T. Groove

http://www.mtgroove.co.uk

DA Puddycat Swing

Yvonne Anderson

 

Cho-Co-Latte

Lady In Black (June)

http://www.applejack79.freeserve.co.uk

Reet Petite

Maggie Gallagher

http://www.maggieg.co.uk/index.htm

Just Wright

Kate Sala

http://www.katesala.com

Black Horse

Neville Fitzgerald

http://www.nevillefitzgerald.net

Tik Tok Too

Guyton Mundy

http://www.funk-n-line.com

Roy Verdonk

http://www.royverdonk.com

Mustang Sally

Gary Lafferty

http://www.garylafferty.co.uk

All Day Long

Ingemar Kardeskog

http://www.djmagoo.net

Hurt Train

Vera & Teresa

http://www.teresaandvera.co.uk

I Can´t Be Bothered

(Krazy)Karen Jones

 

Islands in the Stream

Audrey Watson

http://www.thecentreliners.co.uk

Be strong

Bo Wallin http://www.linedance.nu  

 

Kläder och skor

Butik Website
Dansskor.se http://www.dansskor.se
Nu kan du som är medlem utnyttja medlamsrabatt på dansskor/kläder/tillbehör från Dansskor.se! Uppge att du är medlem i Dackebygdens Linedancers, så erhåller du 10% medlemsrabatt. OBS!! Detta gäller även tillbehör och REA varor. Besök www.dansskor.se för att se sortimentet!

Blue Corner

http://www.bluecorner.nu
Heart Line Store http://www.heartlinestore.se

Välkommen att besöka vår shop HEART LINE STORE. Butiken för Dej med intresse för Country & Western.Vi har försäljning både via internet och från vår butik som finns i mitten av Sverige, på en mindre ort som heter Edsvalla,2,5 mil väster om Karlstad på Edsvallavägen 28, Edsvalla. Här finns det mesta för Western fans. Boots, buckles, hattar, skjortor, dansskor, skinn- och mockakläder med och utan fransar.
Telefon: 070-6704322
Mvh Ann Hjortsberg

Larssons Skomakeri http://www.larssonsskomakeri.se
Lonesome Pine http://www.lonesomepine.se

 

Linedance verksamhet

Butik Website
Heart Line Dancers http://www.heartlinecafe.se

Danskurser / workshop samt öppen dans i Edsvalla, Slottsbron och Filipstad.
Telefon: 070-6704322
Mvh Ann Hjortsberg

Lizzan på Linjen http://www.lizzaninline.com
 
Användarnamn
Lösenord

Förklaring stegbeskrivningar